+48/ 32 - 249 14 53, 32 - 32 346 03 06
Biuro czynne: Pn-Pt: 9-18
geotour@geotour.pl Telefon alarmowy: 500 556 600
Język |
Ludność |
Powierzchnia |
Stolica |
Motto
Motto kraju - "Prawda zwycięża".
Historia
Z początku wprowadzę coś na temat samej nazwy Czech. Republika Czeska stała się niezależnym państwem w styczniu 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji. Albowiem łacińska nazwa Czech – Bohemia, pochodzi od nazwy celtyckiego plemienia Bojów, którzy zamieszkiwali Kotlinę Czeską w okresie starożytnym.Od nazwy łacińskiej pochodzi także niemiecka nazwa kraju Böhmen i francuska Boheme. Stąd też bohema, w znaczeniu cyganeria artystyczna.
Geografia
Czechy są państwem w środkowej Europie, bez dostępu do morza. Graniczą od zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, od wschodu ze Słowacją i od północy z Polską, natomiast stolicą Czech jest Praga. Pomimo tego, że nie posiadają morza, dysponują przepięknymi terenami wyżynno-górzystymi Masywu Czeskiego. Jest on otoczony z trzech stron górami: Sudetami (Śnieżka 1603 m n.p.m.), Rudawami (Klínovec 1244 m n.p.m.), Lasem Czeskim (1042 m n.p.m.), Lasem Bawarskim oraz Szumawą. Środkowa część Masywu Czeskiego jest zapadliskiem z doliną Łaby, zaś na południu znajdują się kotliny Trzebońska i Budziejowicka. Od Karpat Masyw Czeski oddzielony jest na wschodzie morawsko-śląskim pasem obniżeń.
Klimat
Republika Czeska, podobnie jak inne kraje środkowoeuropejskie, ma umiarkowany klimat, w którym występują cztery pory roku. Podobnie jak w całej północnej strefie umiarkowanej na początku roku przeważa chłodna zima, zazwyczaj z opadami śniegu, lata bywają ciepłe bez ekstremalnych wahań temperatury.
Strefa czasowa
Co do strefy czasowej jest taka sama jak u nas w Polsce.Tydzień rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę. Soboty i niedziele są dniami wolnymi od pracy.
Język
Jedynym językiem urzędowym w Republice Czeskiej jest język czeski, który podobnie jak słowacki, polski, serbski, rosyjski, chorwacki czy bułgarski należy do języków słowiańskich. Językiem czeskim posługuje się około 96 % mieszkańców, często można usłyszeć także język słowacki, polski lub romski. Więc bez obaw..z pewnością poradzimy sobie tam nawet nie znając tego języka.
Waluta
Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzenie tego pięknego kraju, przede wszystkim musimy wiedzieć jaką tam walutą należy się posługiwać. Oficjalną jednostką monetarną Republiki Czeskiej jest korona czeska, którą możemy otrzymać w bankach, w prywatnym kantorze, a nawet w hotelu, w którym będziemy zakwaterowani.
Atrakcje
Przede wszystkim jednym z wielu obiektów jest Kuks. W pięknej wiosce z wieloma drewnianymi domami, na drugim brzegu rzeki wznosi się monumentalny kompleks barokowy, który niegdyś należał do najbardziej znanych uzdrowisk na ziemiach czeskich. Pod koniec XVII wieku, po odkryciu leczniczego źródła, hrabia Špork kazał zbudować tu uzdrowisko, którego bogate życie kulturalne, organizowane z przepychem bale, sztuki teatralne i polowania przeszły do legendy.
Drugą atrakcją Czech jest Palava.Jeśli w towarzystwie ktoś zada pytanie, gdzie w Republice Czeskiej rodzą się najlepsze wina, na pewno nie popełnisz błędu, gdy odpowiesz, że wina najlepszej jakości dojrzewają na słonecznych zboczach morawskiej Pálavy. Co do tego zgadza się zresztą większość koneserów i specjalistów. Nie można się temu dziwić, ponieważ tutejsza kraina od niepamiętnych czasów oferuje idealne warunki do uprawy winorośli.
Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić są Mariańskie Łaźnie. Kiedy spaceruje się w centrum Mariańskich Łaźni, to ma się wrażenie, że przeniesiono nas w przeszłość, sto lat wstecz. Eleganckie domy uzdrowiskowe w otoczeniu malowniczych parków; kuracjusze siedzący na ławkach i popijający ze swoich specjalnych kubeczków wodę ze źródeł leczniczych.
Piękne okolice usiane winnicami i białymi skałami, a w cieniu tutejszego zamku bajkowe miasto Mikulov. Można w nim podziwiać wiele zabytków, wsiąść na rower i pojeździć po zalanej słońcem okolicy albo posiedzieć przy kieliszku doskonałego wina. Po prostu Mikulov jest miastem, którego w żadnym przypadku nie można ominąć podróżując po południu Moraw.
Uwagę każdego, kto przyjeżdża do Czeskiego Krumlova, przykuwa monumentalna panorama tutejszego zamku górującego nad malowniczą renesansową architekturą miasteczka leżącego u jego stóp. Spacer historycznym centrum miasta o niepowtarzalnym średniowiecznym charakterze rozwieje wszelkie wątpliwości, dlaczego Czeski Krumlov został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamek Loket swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie rzece Ohře, która tworzy tu łagodne zakole o kształcie przypominającym ludzki łokieć. Zamek stanowił jedno z ulubionych miejsc odpoczynku króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV, który chętnie przyjeżdżał tu na polowania, niezrażony tym, że w dzieciństwie został zmuszony przez swego ojca, Jana Luksemburskiego, do spędzenia w tym miejscu kilku miesięcy. Turyści o silnych nerwach z pewnością chętnie obejrzą salę tortur, gdzie ekspozycji towarzyszą specjalne efekty dźwiękowe. Na zamku można także zobaczyć urokliwy fresk z XV wieku przedstawiający widok z zamku na ogród z drzewami owocowymi, kwiatami i ptakami oraz wystawę porcelany z unikatowymi akcesoriami łazienkowymi.
Karlowe Wary to najważniejsze miasto znanego na całym świecie trójkąta uzdrowisk, w którym na leczenie przyjeżdżały najznakomitsze osobistości świata artystycznego i towarzyskiego Europy. Jest dziś drugim najczęściej odwiedzanym miastem w Republice Czeskiej. Dzięki wyjątkowej architekturze zaliczane jest do najpiękniejszych uzdrowisk w Europie.
W żadnym innym miejscu na tak małym obszarze nie ma tak bogatej kombinacji stylów architektonicznych jak w Pradze. Miasto jakby cudem uniknęło przez ostatnie tysiąc lat swego rozwoju zasadniczych katastrof i niszczących klęsk wojen. W jego ulicach można czytać jak z księgi, w której przecina się wiele różnych opowieści.
Na bogatą historyczną mozaikę centrum Pragi składają się też cenne przykłady architektury współczesnej, między którymi są również domy, które zostały zbudowane w niespotykanym gdzie indziej na świecie stylu.
Według jednej z legend sławę "gwiazdy" Pradze wróżono jeszcze przed jej założeniem: "Widzę miasto wielkie, którego sława sięgnie gwiazd." Ta przepowiednia podobno oznaczyła miejsce w głębokich lasach nad Wełtawą, w którym pierwsi mieszkańcy zbudowali gród, zakładając w ten sposób nowe miasto.
Trudny do wytłumaczenia omen powiązania miasta z gwiazdami, astronomią i magią astrologiczną jest do dziś typowy dla Pragi. Miasto zawdzięcza chyba też którejś ze swych szczęśliwych gwiazd opiekę oraz ochronę przed wojnami i wielkimi kataklizmami, dzięki czemu do dziś mogło zachować wyjątkowy charakter, w którym od tysiąclecia wzajemnie przeplatają się style architektonicznie w jeden malowniczy kompaktowy kształt, niepowtarzalny w żadnym innym miejscu na świecie.
Pamiątki
Co do pamiątek warto zakupić uwielbianą przez Polaków czekoladę studencką, okrągłe andruty (Karlovarske oplatky) oraz wafelki Zlate oplatky. Z innych produktów żywnościowych nie wolno zapomnieć o serze pleśniowym hermelinie występującym w trzech odmianach: naturalnym, z zielonym pieprzem i papryką.Ciekawostką są knedliki czeskie w proszku przyrządzone ze smażonego sera albo gotowych utopenców. Doskonałymi pamiątkami z Czech są wyroby ceramiczne zdobione motywami ludowymi: drewniane zabawki, sztućce i naczynia. Duży asortyment rękodzieła tego typu można znaleźć w czasie festiwali i festynów. Przedmiotami godnymi uwagi turystów będą też zdobione szkła, tkane koronki, wyroby hafciarskie, zdobione jajka (pisanki należą do czeskiej tradycji ludowej, a cechuje je bogactwo kolorów i ornamentów geometrycznych) czy figurki wykonane z łupin otaczających kukurydzianą kolbę.Dobrą pamiątką z Czech będzie również album fotograficzny o tym kraju, płyty z muzyką czeską (np. muzyka jednego z najwybitniejszych kompozytorów opery Bedrich’a Smetany, czy muzyka rozrywkowa w wykonaniu Heleny Vondrackovej i Karel’a Gott’a)
Kuchnia
Dania naszych sąsiadów mogą budzić sprzeciw osób będących na dietach lub tych, które stawiają na warzywa, zdrowie i niewielką ilość tłuszczu. Niestety bądź stety kuchnia czeska jest ciężka i kaloryczna.
Klasycznym kulinarnym trio są: wieprzowina, knedliki, kapusta. Knedliki dla Czechów są tym samym, co dla nas ziemniaki. Występują w dwóch wersjach: ziemniaczanej i mącznej. Do obu dodaje się drożdże, wyrabia się ciasto, któremu nadaje się kształt wałka i które gotowane jest w wodzie, a następnie cięte na plastry. Knedliki pasują do dań mięsnych, gulaszy, sosów. Najczęściej podawane są z duszoną wieprzowiną z mięsnymi lub grzybowymi sosami, obowiązkowo z duszoną lub zasmażaną białą lub czerwoną kapustą.
Popularnością na stołach czeskich cieszy się pieczeń z polędwicy w śmietanie. Restauracje serwują mięsa duszone w winie, pieczone golonki, kaczki faszerowane na różne sposoby. Swoje miejsce w kuchni czeskiej ma również dziczyzna. Popularna jest sarnina. Spotyka się również dania z bażantów, gęsi i kuropatw.
Na uwagę zasługują również zupy. Absolutnym specjałem jest zupa czosnkowa. Warto spróbować również cebulowej, gulaszowej, pomidorowej, które mimo tego, iż znane są w naszej rodzimej kuchni, przyrządzane są nieco inaczej. Zupy często doprawia się zasmażką lub śmietaną.
Czesi w swej kuchni mają szereg charakterystycznych przekąsek. W kartach restauracyjnego menu znajdziemy między innymi: marynowany hermelin – ser pleśniowy o intensywnym zapachu marynowany w oliwie z ziołami, papryką, cebulą, czasem czosnkiem. Ostrzejszy w smaku jest popularny ser z Ołomuńca. Pod nazwą „pivni syr” kryje się przekąska idealna do piwa.Utopence to marynowane w occie serdelki. Chrupiącą przekąską są topinky, czyli grzanki. Pajdy chleba smażone są na maśle, natarte czosnkiem.
Napoje
Degustatorzy mocniejszych trunków powinni zaopatrzyć się w bardzo popularne w Czechach alkohole – likier ziołowy Beherovka, śliwowica czy słynny Absynt, którego produkcja jest zakazana w większości krajów świata.
Z win wytwarzanych w Czechach, a szczególnie na Morawach poleca się: białe i czerwone. Trzeba dodać, że Czesi są producentami jednego z najlepszych na świecie rodzajów piwa typu pilzner, dlatego pamiątka w postaci piwa będzie satysfakcjonującym wyborem. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się też różnego rodzaju dodatki browarnicze, a szczególnie unikalne kufle do piwa.
Przykładowe ceny
Przykładowe ceny:
Chleb : 20 koron ( 3.2 ZŁ) Piwo : 14 koron ( 2.3 ZŁ) Papierosy : 82 korony ( 13.4 ZŁ) Taksówka : 26 koron ( 4.2 ZŁ) Mięso : 140 koron ( 22.8 ZŁ) Benzyna : 36 koron ( 5.9 ZŁ) Zarobki: 20 000 koron ( 3 300 ZŁ)
Ciekawostki i podsumowanie
Na sam koniec dodam jeszcze parę ciekawostek, które powinny Ciebie zaciekawić.
- Czechy są 4 razy mniejsze od Polski.
- Główna religią jest chrześcijaństwo.
- Kraj ten zamieszkuje około 100 000 Polaków.
- W Czechach najwięcej na świecie pije się piwa. Jest ich ponad 600 rodzajów.
- Góry i wzgórza pokrywają aż 95% powierzchni kraju.
Podsumowując myślę, że udało mi się przedstawić ten oto kraj w jak najlepszy sposób. Teraz pozostało zwiedzić Czechy, wraz z jego miastami i jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat Republiki Czeskiej. Również serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stronek, gdzie znajdziesz więcej atrakcyjnych i ciekawych ofert również do innych krajów: www.geotour.com.pl lub www.superwakacje.com.pl
|
Informacje
Oferty
|
Copyright by KSI Media 2014. All rights reserved. | Opublikowane na stronach materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. |