+48/ 32 - 249 14 53, 32 - 32 346 03 06
Biuro czynne: Pn-Pt: 9-18
geotour@geotour.pl
Telefon alarmowy: 500 556 600
Norwegia
Norwegia
więcej ofert Norwegia
Język  
norweski
Ludność  
5,084 miliona osób
Powierzchnia  
385 178 km2
Stolica  
Oslo
 
Motto
Motto kraju - "Zgodni i wierni aż do upadku Dovrefjell"
Nazwa
Z początku wprowadzę coś na temat samej nazwy Norwegii. Od staronordyckich słów nor?r – " północny ", vegr – "droga". 'Nor?rvegr' odnosi się do zachodniego pasa wybrzeża Norwegii, lub do cieśniny między kontynentem a wyspą Karmoy , skąd wywodził się pierwszy król Norwegii , Harald Pięknowłosy (Harald I Harfagre) . Według dawnych sag islandzkich Nor pochodzi od imienia króla Nora Thorrassona.
Geografia
Norwegia – kraj w Europie Północnej, zajmujący zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego. Graniczy z Morzem Północnym na południowym zachodzie, cieśniną Skagerrak na południu, Morzem Norweskim na zachodzie oraz z Morzem Barentsa na północnym wschodzie. Na lądzie Norwegia graniczy ze Szwecją na wschodzie, oraz z Finlandią i Rosją na północnym wschodzie.Z uwagi na swoje położenie Norwegia posiada jedną z najdłuższych i najbardziej rozbudowanych linii brzegowych spośród wszystkich krajów świata. W skład terytorium kraju wchodzi też około 50 tysięcy wysp, z których największą jest Spitsbergen w archipelagu Svalbard. Kontynentalna część Norwegii rozciąga się od 58° do 71°N, (wraz ze Svalbardem do 81°N) i od 5°E do 31°E (wraz z wyspą Jan Mayen od 9°W, a wraz z wyspą Wyspą Białą do 33°E).Norwegia jest też jednym z najbardziej wysuniętych na północ krajów świata i jednocześnie jednym z najbardziej górzystych. Znaczną część kraju zajmują Góry Skandynawskie. Średnia wysokość terenu wynosi 460 m, a 32% powierzchni znajduje się ponad granicą drzew.
Klimat
Klimat Norwegii jest znacznie bardziej umiarkowany niż to ma zazwyczaj miejsce na tej szerokości geograficznej. Wiąże się to z Prądem Północnoatlantyckim, którego przedłużeniem jest Prąd Norweski. Prądy te podnoszą temperaturę oraz przynoszą łagodne powietrze, które przemieszczając się wzdłuż wybrzeża trafiają do Arktyki. Średnia temperatura stycznia w Bronnoysund[4] wynosi blisko o 15 °C więcej niż średnia stycznia w Nome na Alasce, chociaż obie miejscowości leżą na tej samej szerokości geograficznej. W lipcu różnica ta maleje do 3 °C. Średnia temperatura stycznia w Jakucku na Syberii jest o 42 °C niższa niż w .
Strefa czasowa
Co do strefy czasowej jest taka sama jak u nas w Polsce.Tydzień rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę.
Język
Językiem urzędowym Norwegii jest język norweski. Nie istnieje żadna norma językowa języka potocznego i większość ludzi używa dialektu zarówno w życiu prywatnym, jaki i zawodowym. Używanie własnego dialektu jest zaakceptowane w telewizji, radiu i w życiu politycznym. Dialekty norweskie różnią się między sobą pod względem wymowy, gramatyki i słownictwa, ale są zrozumiałe dla wszystkich. Zazwyczaj znajomość języka norweskiego lub innego języka skandynawskiego jest niezbędna do uzyskania pracy w Norwegii. Mimo to, do wykonywania pewnych zawodów w rolnictwie i rybołówstwie oraz na niektórych stanowiskach w hotelarstwie i gastronomii, wystarczająca może okazać się znajomość języka angielskiego.90% biegle mówi po angielsku. Starsze pokolenie dodatkowo zna niemiecki.
Waluta
Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzenie tego pięknego kraju, przede wszystkim musimy wiedzieć jaką tam walutą należy się posługiwać. Oficjalną jednostką monetarną w Norwegii jest Korona norweska.
Atrakcje
Bryggen znane także jako Tyskebryggen (z norw. Niemieckie Nadbrzeże) – jest to szereg hanzeatyckich budynków handlowych w Bergen, Norwegia, które znajdują się od 1979 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Droga Trolli – droga położona na południe od Andalsnes w gminie Rauma w Norwegii. Średnie nachylenie drogi wynosi 9%. Składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°, dlatego nie mogą się po niej poruszać pojazdy dłuższe niż 12,4m. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Otwarta zazwyczaj od połowy maja do października. Przy Trollstigen znajduje się jedyny w Norwegii (prawdopodobnie jedyny na świecie) znak drogowy "Uwaga Trolle". Katedra Nidaros – gotycka katedra wybudowana w 1152. Katedra nosząca do dziś starą nazwę Trondheim wzorowana była na angielskiej katedrze w Canterbury. Ta największa w całej Skandynawii świątynia, jest miejscem pochówku króla Norwegii Olafa II. Wprowadził on w swym kraju chrześcijaństwo i przez wiele lat po jego śmierci, jego grób był miejscem pielgrzymek. Droga Atlantycka biegnie zygzakami przez niskie mosty, które wznoszą się nad morzem, łącząc wysepki pomiędzy Molde a Kristiansund w krainie Fiordów Norwegii. Hustadvika jest osławionym pasem oceanu, dostarczającym niezwykle dramatycznych przeżyć w czasie sztormu. Droga ma długość 8 kilometrów. Aker brygge – najbardziej znana promenada w Oslo. Idealne miejsce na spacer, zakupy albo zjedzenie czegoś poza domem. Forty Fredrikstena – forty wybudowane w XVII wieku w miejscowości Halden. Twierdza Akershus– zamek zbudowany do obrony stolicy Norwegii - Oslo. Dziś w twierdzy znajduje się szereg muzeów o charakterze militarnym. Akershus jest jedną z atrakcji turystycznych Oslo. Wstęp na teren twierdzy jest wolny przez cały rok. Na zamku znajduje się też mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej. Oscarsborg – twierdza w Norwegii, leżąca na dwóch wyspach Kahlomen, północnej i południowej. Wybudowana w latach 1846-1856, nazwana na cześć króla Szwecji i Norwegii Oskara I, który odwiedził twierdzę w 1855 roku. Pałac Królewski w Oslo – oficjalna siedziba norweskich monarchów i jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Norwegii. Obecnie mieszka w nim król Harald V wraz z małżonką. Obiekt położony jest na wzgórzu Bellevuehoyden, na końcu ulicy Karola Jana (nor. Karl Johans gate) – głównej arterii handlowej i turystycznej Oslo. Ratusz w Oslo to budynek w którym mają swą siedzibę władze miasta Oslo, stolicy Norwegii. W budynku znajduje się również galeria sztuki oraz pomieszczenia biurowe. Ratusz w Oslo jest miejscem gdzie corocznie organizowana jest ceremonia wręczania pokojowej nagrody Nobla Budowa obiektu rozpoczęła się w 1931 roku, po czym została przerwana z powodu II wojny światowej, otwarcie więc nastąpiło dopiero 15 maja 1950 roku. Wieża wschodnia wznosi się na wysokość 66 metrów, wieża zachodnia na 63 metry.
Pamiątki
Co warto przywieźć na pamiątkę? Pamiątki z Norwegii można kupić w sklepach z pamiątkami, które czasem osiągają całkiem pokaźne rozmiary. Na półkach leżą głównie norweskie swetry, podobno bardzo ciepłe, niestety też bardzo drogie. Dodatkowo charakterystycznym znakiem Norwegii jest troll norweski i setki legend z nim związanych. Wszędzie kupić można śmieszne figurki takich trolli, których są dosłownie tysiące, a ponadto bajki i legendy o trollach w kilku językach świata. Na większości pamiątek pojawia się motyw trolla. Globetrotterom podróżującym camperem lub samochodem z bagażnikiem na dachu polecamy naklejki z łosiami i trollami. Dostępne są prawie wszędzie i zdobią 9/10 samochodów - zarówno miejscowych, jak i turystów. Warto kupić skórę renifera, około 100 złotych. Warto również kupić dużą butelkę tranu. Można na plażach znaleźć dużo rożnych muszelek, niektóre są niesamowite. Polecam norweskie noże do sera. Jest to jeden z norweskich wynalazków (obok spinacza do papieru, którego pomnik jest w Oslo), którymi szczycą się Norwegowie. Dobry nóż może kosztować około 200 – 250 koron, a nawet dużo więcej, ale to bardzo fajny i funkcjonalny prezent i pamiątka. Mam w domu taki - przywieziony przez rodziców 24 lata temu.
Kuchnia
Gdy już przeszliśmy temat atrakcji turystycznych Norwegii proponuję dowiedzieć teraz co nie co na temat kuchni norweskiej. Kuchnia norweska słynie z prostych, ale pożywnych potraw. W kuchni tej główną rolę odgrywają ryby: dorsze, łososie, pstrągi oraz śledzie przygotowywane na wiele sposobów (wędzone, solone, smażone, suszone), a także owoce morza. Duży wpływ na wybór tego produktu ma położenie geograficzne Norwegii (dostęp do trzech mórz: Norweskiego, Północnego i Barentsa). Kuchnia norweska jest bardzo zróżnicowana i bogata w składniki naturalne. - Ryby Nie bez powodu kulinarnie Norwegia kojarzy się z rybami. Stanowią one jedno z naturalnych bogactw kraju i są eksportowane na szeroką skalę. Również na rodzimym stole cieszą się dużą popularnością, ale najpopularniejszy nie jest łosoś, lecz dorsz. Poza tym jada się śledzie (niezwykle słone), makrele, pstrągi i mintaje. Ryby zwykle piecze się na patelni lub na grillu albo gotuje. Następnie polewa się je jasnym sosem i podaje z ziemniakami i warzywami. Szczególnym rodzajem ryby jest torrfisk - suszony na słońcu, na specjalnych drewnianych rusztowaniach dorsz. Ryba jest niezwykle aromatyczna, a jej ojczyzną są Lofoty. - Regionalne mięsa i sery Kuchnia norweska słynie także z mało znanych na świecie przysmaków mięsnych z baraniny, reniferów, wielorybów czy fok. Do najbardziej znanych potraw mięsnych zalicza się: Far i kal (baranina w kapuście); czy Reinsdyrstek (kotlet z renifera). Podstawowym dodatkiem do dań (podobnie jak w Polsce) są ziemniaki. Kuchnia norweska to także różnorodność serów, do najpopularniejszych należą: Jarlsberg (łagodny, o orzechowym smaku i zwartej strukturze); Gjetost (ser kozi, o zwartej strukturze i słodkawym smaku, barwiony karmelem ); Nokkelost (produkowany z odtłuszczonego mleka, mocno przyprawiany); Pultost (wytwarzany z serwatki, karmelizowany, o słodkim smaku i zapachu). - Owoce Norwegowie wykorzystują wszelkie bogactwa leśne, lubują się głównie w malinach, jagodach, które dodają do deserów. Najbardziej wartościową i cenioną maliną Norwegii jest moroszka - drobna o pomarańczowym zabarwieniu, prawdziwy przysmak i częsty dodatek deserów. Jeśli chodzi o przyprawy, to Norwegowie dość późno poznali ich smak, dlatego stosują je w niewielkiej ilości, a są to najczęściej: gałka muszkatołowa, sól i pieprz. - Potrawy W kuchni norweskiej do dziś zachowały się odwieczne potrawy rolników i rybaków. W sobotę na obiad podaje się zwykle naleśniki lub kaszę na mleku, zaś w niedzielę pieczeń, zrazy lub gotowaną rybę. Baranina trafia na stoły głównie jesienią, kiedy zaczyna się sezon uboju owiec. W przypadku potraw z reniferów, mięso kroi się na plastry, podsmaża się i dusi, a sos zaprawia się kwaśną śmietaną. Do mięsa podaje się ziemniaki i ubite na zimno borówki. Tradycyjnym daniem obiadowym w Norwegii są też klopsy mors kjottkaker, w których nie ma nic nadzwyczajnego, ale oto właśnie chodzi w kuchni norweskiej – potrawy mają być proste, kaloryczne i pożywane.
Alkohole
Jeśli już mowa o jedzeniu warto poruszyć jeszcze kwestię alkoholi. W Norwegii bardzo popularna jest wódka destylowana Aquavit wytwarzana z ziemniaka lub zboża, a doprawiana kolendrom, kminkiem, cynamonem, goździkami i koprem włoskim. Charakterystyczne jest także grzane wino Glögg, przyprawiane goździkami, laskami cynamonu i cukrem.
Przykładowe ceny
Przykładowe ceny Chleb (500 gram):20 kr ( 11.2 ZŁ) Piwo (sklep 0,5 litra):26 kr ( 14.5 ZŁ) Papierosy:87 kr ( 48.6 ZŁ) Taksówka (1 km):17 kr ( 9.4 ZŁ) Mięso (1 kg):119 kr( 66 ZŁ) Benzyna (1 litr):14 kr( 7.8 ZŁ)
Ciekawostki i podsumowanie
Na sam koniec dodam jeszcze parę ciekawostek, które powinny Ciebie zaciekawić. - Gęstość zaludnienia wynosi 13 osób/km2. - Kraj ten jest 1,2 razy większy od Polski. - Główna religią jest Luteranizm, 83%. - Średnia długość życia wynosi 79,6 lata. - Kraj ten zamieszkuje około 70 000 Polaków. - Sklepy spożywcze nie mogą być otwarte w niedziele. Zakupy można robić jedynie w kioskach i na stacjach benzynowych. - Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu trafia na 30 dni do więzienia, traci prawo jazdy oraz musi zapłacić 10 % swoich rocznych dochodów. - Mandaty za przekroczenie prędkości są wyższe niż za posiadanie narkotyków. Jadąc o 10 km/h jest mandat w wysokości 500 $. Podsumowując myślę, że udało mi się przedstawić ten oto kraj w jak najlepszy sposób. Teraz pozostało zwiedzić Norwegię, wraz z jego miastami i jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat Norwegii. Również serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stronek, gdzie znajdziesz więcej atrakcyjnych i ciekawych ofert również do innych krajów: www.geotour.com.pl lub www.superwakacje.com.pl
Informacje
  • Motto
  • Nazwa
  • Geografia
  • Klimat
  • Strefa czasowa
  • Język
  • Waluta
  • Atrakcje
  • Pamiątki
  • Kuchnia
  • Alkohole
  • Przykładowe ceny
  • Ciekawostki i podsumowanie
Newsletter
Promocje na e-mail
Geotour - Biuro Podróży [ www.geotour.com.pl ]Geotour - Lato 2019 [ www.geotour.turystyka.net ]HotelGuide - Rezerwacja Hoteli [ www.hotelguide.pl ]Norwegian - Norweskie Tanie Linie Lotnicze [ www.norwegian.net.pl ]Bilety Autobusowe Online [ www.biletyautobusowe.com.pl ]Tanie Przeloty [ www.tanieprzeloty.com.pl ]TANIE BILETY AUTOKAROWE [ EUROTICKET ONLINE ]Superwakacje Portal Turystyczny [ www.superwakacje.com.pl ]Ticket-on-Line [ www.ticket-on-line.pl ]Pielgrzymki [ www.pielgrzymki.info.pl ]Wycieczki [ www.wycieczki.net.pl ]Hotelguide [ www.hotelguide.pl ]
Copyright by KSI Media 2014. All rights reserved. Opublikowane na stronach materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.